Dělení hovězího masa

Dělení hovězího masa

V dalším díle o částech masa Vám povíme něco málo o hovězím mase. Pro větší přehlednost Vám rozdělení doplníme o typické způsoby využití daných částí.

Nejlepší, nejemnější a zároveň nejdražší částí hovězího masa je svíčková. Je to ideální maso na minutky, případně na tatarák.

Nad svíčkovou je v hřbetní části roštěnec. Tento druh masa se dělí na vysoký a nízký roštěnec. Nízký roštěnec je libovější oproti prorostlejšímu vysokému roštěnci.

Jako další velice cennou částí hovězího je zadní kýta neboli zadní maso. Kýta se dělí na několik částí: ořech, vrchní a spodní šálkvětovou špičku. Všechna tato masa jsou libová, protože obsahují velmi málo tuku a vaziva.

Kližky jsou vyhledávanou částí hovězí při přípravě guláše. Je to libové maso prorostlé šlachami. Pokud nejste fanouškem kližky, ideální alternativou pro vás bude krk. Ten ale nemusíte využívat jen do guláše. Díky tomu, že je krk velice prorostlý, hodí se také jako mleté maso do burgeru.

Na hovězí vývar se hodí mnoho částí, ale z vysokého žebra pro něj vytvoříte jedinečný základ.Pokud zůstaneme masa vhodného do polévky tak je výtečná hruď. Můžete ji koupit s kostí i bez a po uvaření polévky hruď vyndat a podávat s křenem a hořčicí.

Velice podobné maso svíčkové je plec. také se díky této podobnosti někdy nazývá falešná svíčková. Je to velice jemné maso, které od svíčkové třeba v tataráku nerozeznáte.