Dělení vepřového masa

Dělení vepřového masa

Cítíte se ztraceni v dělení různých mas? Máte zájem se o tom více naučit? Je pochopitelné, že ne každý je schopen určit která část masa je která a případně říct k čemu se hodí. Proto jsme pro Vás připravili malý seriál o dělení mas, který Vám alespoň trochu udělá jasno.

Pokud začneme od začátku, tak v řeznictví si můžete koupit i vepřovou hlavu. Používá se na ovar, ale ani jako pečená není špatná. Vynikající jsou líčka.

Krkovice je svalovina prorostlá tukem, která je ideální na pečení. Péct ji můžete s kostí, ale i bez ní. Další využití má krkovice v letní sezóně jako základní druh masa při grilování. Díky tuku obsaženém v mase není suchá ani při pečení ani při grilování.

Pečeně, jak už název napovídá, se ideálně hodí na pečení. Je to čisté maso bez tuku a tak může posloužit i jako dietní varianta. Jednotlivé kotlety jsou vhodné na gril, nebo jako žebírko.

Panenka, nebo někdy přezdívaná vepřová svíčková, je jedno z nejjemnějších částí vepřového. Je to křehké a jemné maso bez tuku, které se báječně hodí na minutky, ale i na gril.

Kýta je všestranně využitelné maso v gastronomii. Z kýty můžete připravit řízky a minutky, ale můžete ji podusit a připravit z ní omáčky. Zároveň je to ideální volba, pokud máte v plánu vyrábět domácí šunku.

Plec je velice křehké a šťavnaté maso lehce porostlé tukem. Z toho důvodu má mnohá využití. Hodí se na pečení či na řízek.

Pokud se bavíme o všestranně využitelných masech, nesmíme zapomenout na bok. Tato část je přímo specifická pro českou kuchyni. Připravíte z něj roládu, nádivku, ovar či segedínský guláš. Skvěle poslouží ve studené variantě k pivu.

Kolínko a nožičky jsou hlavními ingrediencemi k výrobě tlačenky a sulcu. Nepohrdnete jimi pokud jste milovníkem kůží, nebo pokud potřebujete posílit své klouby - koleno i nožičky jsou totiž přírodním zdrojem kolagenu.

Pro výrobu jaternic a jelítek je naopak základem lalok. Je to velmi tučná část masa.